cs

Vánoční čas se blíží

11.11.2020

Vánoční čas je krásné období a těšíme se na něj ať jsme děti nebo dospělí... 
Pojďte se podívat na všechny naše vánoční recepty a inspirujte se tak na vánoční pečení! 

Víte kdy se vlastně začaly slavit Vánoce, kdy se na našem stole poprvé objevil obalovaný kapr s bramborovým salátem, nebo jak se jmenovala první česká koleda a jak to tenkrát bylo s dalšími vánočními tradicemi? 

Vánoce mají kořeny v pohanských oslavách zimního slunovratu. Křesťané neslavili Ježíšovo narození žádným zvláštním svátkem. Poprvé byl pětadvacátý prosinec jako svátek Narození Páně zaznamenán v Římě kolem poloviny 4. století a Vánoce se zde poprvé slavily v roce 365. Skutečné datum narození Ježíše Krista nicméně nikdo neznám - tento den není historicky nijak podložen. 

Ryba je tradiční postní jídlo a první zmínky o tom, že by se na našem území jedla o Vánocích, pocházejí ze 17. století. Mnohem více ale ke staročeským vánočním jídlům patřil v minulosti černý kuba a hrachová nebo houbová polévka. Častěji se kapr začal na vánočním stole objevovat v 19. století. Připravoval se na černo a dopřávaly si ho spíše zámožnější rodiny. Dnešního smaženého kapra s bramborovým salátem poprvé připravila M.D. Rettigová a v kuchařce se objevil v roce 1924. Jeho obliba pak velmi rychle rostla a dnes si bez něj Vánoce nedokážeme představit. 

Betlém

První jesličky se u nás poprvé objevily v pražském Týnském chrámu v polovině 16. století, po zákazu Josefa II. se tato tradice přesunula z kostelů do domácností. Úplně první betlém byl ale postaven v římské bazilice Santa Maria Maggiore, kde byla už v 5. století vytvořena kopie Betlémské jeskyně. Dnes si můžete jesličky prohlédnout prakticky všude. Staví se na konci adventu, podívejte se na přehled kostelů.

Slovo koleda pochází z latinského calendae, které v překladu znamená "první den v měsíci". Vždy prvního totiž křesťanští kněží chodili po domácnostech a směňovali křest či požehnání za dary. Z kalendy poté vznikla kolenda a z té známé slovo koleda. Historie vánočních koled sahá do 13. stol., kdy podle legendy bývá za autora první koledy označován svatý František z Assisi. Vůbec první česká koleda byla součástí spisu Štědrý večer, který sepsal na přelomu 14. a 15. století mnich Jan z Holešova. Jmenovala se Vele, vele, stojí dubec uprostřed dvora. Další vánoční písně na sebe nenechaly dlouho čekat.