cs

Cizrnové placičky a lívance

03.04.2020

Chcete jídelníček obohatit o luštěniny jako je cizrna, ale nemáte čas na klasickou přípravu, která zahrnuje její vaření a pasírování? Vyzkoušejte bezlepkovou směs na cizrnové placičky Crispins nebo cizrnové lívance Crispins. 

Směs nabízí kromě zajímavých nutričních hodnot i prostor pro kreativní práci s ní. Cizrnovou směs na placičky můžete použít na přípravu přílohových placiček. Připravíte-li řidší konzistenci těsta, lze v něm obalovat a následně osmažit například květák, brokolici či kousky masa. Cizrnové těstíčko vám vytvoří fantastický obal, který zachová maso či zeleninu uvnitř šťavnatou a chutnou.
Cizrnové lívance se dají využít nejen jako lívance, ale například na výtečnou "Cizrnovou bábu".

Jaké jsou účinky cizrny a proč ji zařadit do jídelníčku?
Cizrna pomáhá zvýšit pocit nasycení, podporuje trávení a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi, zlepšuje obranu proti chorobám a další. Jedná se o luštěninu s jemnou oříškovou chutí a lehce krémovou konzistencí. Je cenným zdrojem železa, zinku, kyseliny listové a vitamí nů skupiny B, vitaminu C a E. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny zejména omegu 6.
Cizrna obsahuje komplexní sacharidy, které tělo pomalu tráví a využívá je jako zdroj energie. Ne všechny sacharidy jsou tvořeny stejně a ne všechny mají stejný účinek. Některé vedou k rychlému vzestupu hladiny cukru v krvi, druhý slouží jako dlouhodobé palivo. Na rozdíl od jednoduchých cukrů, které nalezneme například v pečivu, těstovinách, sladkostech a dalších rafinovaných jídlech, škrob z cizrny je rozkládán velmi dlouhou dobu po konzumaci. 
Cizrna je bohatá na vlákninu a bílkoviny, což napomáhá pocitu sytosti a tlumí bažení po jídle. Studie dokázaly, že konzumace vlákniny koreluje s nižší tělesnou hmotností, a proto je cizrna konzumována při redukčních dietách. Pocit plnosti po jídle také pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v normě. Je to dáno tím, že pocit sytosti nám zabrání v pojídání prázdných kalorií mezi řádným jídlem. Pro ještě větší pocit sytosti je dobré kombinovat cizrnu s jiným nutričně výživným jídlem, jako je zelenina.

Směs na cizrnové placičky Crispins (250 g) zakoupíte od 39 Kč v prodejnách Globus, Kaufland a Albert. 

Směs na cizrnové lívance  Crispins (250 g) zakoupíte na prodejnách DM drogerie,  prodejnách Albert, Globus, Kaufland od 36,90 Kč

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/food">Food photo created by timolina - www.freepik.com</a>